Po kosmetyki naturalne sięga coraz więcej osób. Najczęściej wykorzystuje się te do pielęgnacji ciała i twarzy, ale również i włosów. Zanim jednak sięgnie się po eko kosmetyki, warto byłoby dowiedzieć się, jakie składniki aktywne powinny zawierać i czym należy kierować się przy ich wyborze.

Kosmetyki naturalne - czyli jakie?


Pojęcie kosmetyków naturalnych nie jest wbrew pozorom tak proste do zdefiniowania. Upraszczając nieco temat, produkty naturalne do pielęgnacji to takie, które bazują w większości na substancjach pochodzenia naturalnego. Nietrudno zatem zgadnąć, że produkty konwencjonalne będą zawierały w dużej mierze składniki, które z naturalnymi nie mają zbyt wiele wspólnego.

Kosmetyki organiczne a naturalne - czy są różnice?


Kosmetyki naturalne to pojęcie, które przez wiele osób bywa utożsamiane z terminem kosmetyki organiczne. Jak się jednak okazuje, nie o wszystkich kosmetykach naturalnych będzie można powiedzieć, że są organiczne. Pojęcie "organiczny" można natomiast traktować jako synonim słowa "ekologiczny".

Aby można było stwierdzić, że dany preparat naturalny jest jednocześnie kosmetykiem organicznym, naturalne składniki muszą stanowić przynajmniej 95% składu preparatu. Wówczas dany produkt będzie mógł cieszyć się mianem ekologicznego.

Dla wielu osób istotne jest nie tylko to, aby konkretny produkt składał się wyłącznie z naturalnych składników, ale również i to, by pochodziły one z kontrolowanych upraw. Co to jednak w praktyce oznacza? Otóż okazuje się, że bardzo istotne jest to, aby ekstrakty czy wyciągi roślinne pozyskiwane były w sposób zrównoważony. Niedopuszczalne jest zatem uprawianie na masową skalę jakiejś rośliny tylko po to, by pozyskać daną substancję kosztem zagrożonych gatunków flory czy fauny. Na szczęście, szeroki wybór kosmetyków umożliwia znalezienie takich, które faktycznie bazują na składnikach pozyskiwanych z ekologicznych upraw.

Coraz więcej osób przywiązuje także ogromną wagę do tego, aby podczas produkcji naturalnych kosmetyków nie ucierpiały zwierzęta. Jeśli i my do nich należymy, poszukujmy na opakowaniu stosownych informacji dotyczących tego, czy produkty nie były testowane na zwierzętach. Przeważnie, wtedy opakowanie zawiera informację "cruelty free". Organizowane współcześnie na masową skalę protesty zwolenników ochrony środowiska naturalnego sprawiają, że coraz więcej składników pozyskiwanych jest z certyfikowanych upraw i nie cierpi na tym żadne zwierzę.


Jaki skład powinien mieć kosmetyk naturalny?


Bogaty wybór kosmetyków naturalnych sprawia, że ciężko jest wskazać zamkniętą listę substancji pochodzenia naturalnego, które mogą się w nich znaleźć. Warto jednak zaznaczyć, że kosmetyki ekologiczne powinny na pewno posiadać bezpieczniejszy skład niż kosmetyki konwencjonalne. Przede wszystkim, naturalna pielęgnacja wymusza troskę o środowisko naturalne. Zrozumiałe jest więc to, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać składników, które wywierają na nie niekorzystny wpływ.

Zarówno szampony, jak i kremy czy toniki wykorzystywane w codziennej pielęgnacji skóry twarzy, powinny być również w pełni bezpieczne dla organizmu. Warto zatem przyglądać się temu, czy w ich składzie nie znajdują się potencjalnie niebezpieczne konserwanty, silikony czy parabeny. Nie oznacza to jednak, że produkty naturalne muszą być całkowicie pozbawione konserwantów. Są one niezbędne, aby kosmetyki zachowały pożądaną jakość i skuteczność. Ważne jest natomiast to, aby konserwanty były w miarę możliwości naturalne i nie stanowiły zagrożenia dla skóry.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy naturalne kosmetyki mogą zawierać jakieś substancje zapachowe. Nie jest to oczywiście nic złego, choć znacznie lepiej by było, gdyby produkty naturalne nie zawierały sztucznych barwników i aromatów, ale właśnie te pochodzenia naturalnego. Ich stosowanie nie będzie wówczas wiązało się ze zwiększonym ryzykiem podrażnień czy zaczerwienienia. Jeśli przyświeca nam troska o swoją cerę, nim nałożymy na nią jakiś konkretny kosmetyk, w pierwszej kolejności wykonajmy próbę uczuleniową. Możemy zrobić to na dowolnym fragmencie ciała, choć najlepsze będzie do tego zgięcie łokcia. Jeżeli upłynie 48 godzin od momentu, w którym zaaplikowaliśmy na naszą skórę kosmetyk i nie będzie żadnych reakcji alergicznych, możemy bezpiecznie wykorzystać go do pielęgnacji twarzy.


Dlaczego kolejność poszczególnych składników jest ważna?


Wybierając kosmetyki naturalne, bardzo często kierujemy się w pierwszej kolejności ich dużą popularnością. Tymczasem, o wiele istotniejsze powinno być dla nas to, co i w jakiej ilości znajduje się w składzie konkretnych kosmetyków. Jeśli dany produkt zawiera na przykład ekstrakt z aloesu, ale jest on wypisany na ostatnim miejscu listy składników, raczej nie mamy się z czego cieszyć.

Istotne jest bowiem to, aby kosmetyki naturalne faktycznie zawierały dużą ilość składników, na których najbardziej nam zależy. Im bliżej początku listy występuje nazwa danego składnika na opakowaniach kosmetyków naturalnych, tym lepiej. Tego typu produkty uchodzą bowiem za skuteczniejsze i z reguły nie powodują podrażnień.


Jakie szkodliwe substancje nie powinny znajdować się w kosmetykach naturalnych?


Poszukując kosmetyków naturalnych, koniecznie zwracajmy uwagę na to, czy nie zawierają szkodliwych bądź potencjalnie szkodliwych substancji, które mogłyby wywołać podrażnienia czy zaczerwienienie naskórka. Dlatego też, trzymajmy się z daleka od produktów bazujących na składnikach o udowodnionym, negatywnym wpływie na stan skóry.

Jeżeli chodzi o konkretne substancje, których warto się wystrzegać, należy wspomnieć o parabenach czy parafinie. Dużo kontrowersji budzi również dodatek takich składników jak sztuczne barwniki czy silnie działające detergenty. Warto jednak mieć świadomość tego, że to, co jednej osobie zaszkodzi, na drugą nie wywrze większego wpływu. Ponadto, nie wszystkie negatywne skutki stosowania kosmetyku zawierającego szkodliwe substancje będą widoczne od razu. Dlatego też, wskazana jest wzmożona czujność, zwłaszcza u osób, które posiadają wyjątkowo wrażliwą i delikatną skórę.


Jakie są najpopularniejsze składniki aktywne, które zawierają naturalne kosmetyki?


Kosmetyki naturalne mogą bazować na naprawdę różnego rodzaju składnikach aktywnych. Wśród przykładowych można wymienić olej z zielonej kawy, pyłek pszczeli, kofeinę, bioferment z aceroli czy olej lniany. Lista substancji, które można znaleźć w naturalnej odżywce, mleczku myjącym czy płynie micelarnym jest więc bardzo długa.

Możliwe jest jednak wyszczególnienie pewnych szczególnie popularnych substancji, które cieszą się ogromnym zaufaniem producentów preparatów naturalnych, jak i osób stosujących je w codziennej pielęgnacji. Wydaje się, że będą to przede wszystkim olejek z drzewa herbacianego, masło shea, olej kokosowy, oliwa z oliwek, ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej, ekstrakt z kwiatów nagietka czy ekstrakt z zielonej herbaty.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż składniki pochodzenia roślinnego bardzo często mogą mieć nazwy łacińskie. Laikowi może zatem być ciężko określić, czy składnik, którego poszukuje faktycznie znajduje się w danym produkcie. Warto byłoby więc przetłumaczyć skład preparatu w Internecie, wpisując w wymagane pola łacińskie nazwy konkretnych substancji.


Czy kosmetyk naturalny musi być wegański?

Kosmetyki naturalne mogą, ale nie muszą być wegańskie. Kosmetyki wegańskie wyróżniają się bowiem tym, że do ich produkcji wykorzystano tylko i wyłącznie roślinne składniki. Trzeba przyznać, że zyskują one coraz większą popularność, zwłaszcza wśród osób troszczących się o dobro środowiska naturalnego.

Jeśli interesuje nas stosowanie naturalnych kosmetyków wegańskich w pielęgnacji ciała, włosów czy w pielęgnacji twarzy, koniecznie musimy poszukiwać stosownych oznaczeń na opakowaniu. Zazwyczaj, na pudełkach takich naturalnych produktów widnieje informacja o tym, że powstały one wyłącznie w oparciu o składniki pochodzenia roślinnego.

Osoby zainteresowane tym, aby kosmetyki naturalne zawierały wyłącznie składniki roślinne, starają się zazwyczaj wybierać produkty, które znajdują się w opakowaniach nadających się do recyklingu. Warto zatem koncentrować swoją uwagę na kosmetykach wytwarzanych z odpowiednich materiałów, które można ponownie przetworzyć. Oddawanie pustych opakowań do recyklingu, pomaga bowiem zatroszczyć się o naszą planetę.

W naszym sklepie dostaniecie naturalne kosmetyki w opakowaniach minimalizujących użycie plastiku- szampony w kostce opakowane w pudełko drewniane, pastę do zębów w słoiku, nitkę do zębów w opakowaniu szklanym lub wymienny wkład w papierze.

Wybierając ekologiczne kosmetyki zwróć uwagę na aktualne potrzeby skóry.

Bez względu na to, jaki konkretnie preparat naturalny jest nam potrzebny, wybierając naturalne kosmetyki, koniecznie zwracajmy uwagę na to, by były dostosowane do naszych indywidualnych preferencji oraz do aktualnych potrzeb naszej skóry. Ważny jest zatem ich skład i działanie, bo innych naturalnych składników potrzebuje cera tłusta, a innych normalna czy sucha.

Warto przyjrzeć się również konsystencji konkretnych kosmetyków naturalnych. Jeśli podstawowym celem naszej pielęgnacji jest nawilżenie ciała, z pomocą mogą przyjść nam kosmetyki zawierające chociażby wosk pszczeli. Jeżeli jednak najważniejszą z indywidualnych potrzeb skóry jest ograniczenie nadmiernego łojotoku, skupmy się raczej na poszukiwaniu produktów zawierających olejek z drzewa herbacianego czy ekstrakt z aloesu.


Jesteś w ciąży? Zachowaj szczególną ostrożność!


Kobiety spodziewające się dziecka, powinny zachować szczególną ostrożność podczas wyboru kosmetyków. Wbrew pozorom, nie wszystkie naturalne będą mogły być przez nie stosowane. Istnieje bowiem całkiem sporo składników roślinnych, których nie powinno się stosować w ciąży, ponieważ mogą stanowić dla niej potencjalne zagrożenie.

Aby uniknąć problemu, warto przeanalizować starannie skład produktu przed włożeniem go do zakupowego koszyka. Szukajmy w nim składników, których lekarze nie zalecają paniom spodziewającym się dziecka. Na szczęście, na rynku dostępnych jest coraz więcej kosmetyków, które są w stu procentach bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.


Wiedza przede wszystkim

Ilość kosmetyków w pierwszej lepszej drogerii przyprawia o zawrót głowy. Skąd czerpać wiedzę na temat naturalnych kosmetyków? Warto czytać lub słuchać osób, którym ufacie, które robią testy kosmetyków naturalnych, znają potencjalnie niebezpieczne składniki. Dlaczego nie wystarczy internetowa apka? Mimo tego, że pojawiły się takie ułatwienia, to żadna z nich nie spełnia w pełni moich oczekiwań. Kryteria tego, co bezpieczne i co niebezpieczne w składzie kosmetyków mają ustawione w sposób nie do końca satysfakcjonujący: np jedne z nich wrzucają do jednego worka silnie działające olejki naturalne jak i substancje chemiczne. dlatego zdarza się, że mocniej działające, nawet naturalne, substancje potencjalnie mogące np wywoływać alergie, są oznaczane w składach kosmetyków jako niebezpieczne.

Z drugiej strony nie informują o tym, czy dany kosmetyk jest produkowany lokalnie, nie powiedzą nic też o jakości surowca użytego do danego kosmetyku, ani czy faktycznie dany słoiczek jest upakowany wartościami dobroczynnymi i czy wart jest swojej ceny - chociażby odnosząc do ilości i wartości użytych składników.

Kategorie

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do ulubionych