Coraz więcej osób wybiera opakowania ekologiczne do żywności. Nic dziwnego, gdyż Polacy na każdym kroku uświadamiani są, jak ważne jest to, by dbać o środowisko naturalne i poprzez drobne zmiany w swoim życiu sprawić, iż otaczający nas świat nie będzie tak zanieczyszczony. Niestety, nie wszystkie opakowania, które można znaleźć na rynku wykonane są z odpowiednich materiałów. Jak więc wybrać te właściwe opakowania ekologiczne? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Gdzie można znaleźć odpowiedni asortyment, który posłuży klientom przez długi czas i będzie w przystępnej cenie? Na te oraz na wiele więcej innych pytań zainteresowani z pewnością znajdą odpowiedzi w poniższym artykule.

Opakowania ekologiczne - to warto wiedzieć

Jeszcze do niedawna prawie niemożliwe było znalezienie rzeczy, nie opakowanych w opakowania jednorazowe, w większości z plastików rożnego rodzaju. W tego typu pojemnikach jest sprzedawana ogromna większość żywności i kosmetyków (od kolorówki do chemii domowej, proszków i płynów do sprzątania).

Moda na plastikowe pojemniki zapanowała w początku lat 90. W nich sprzedawano i przechowywano żywność, służyły do zabierania żywności do pracy, w podróż itp. Wcześniej - mleko i przetwory sprzedawane były w szkle-kaucjonowanym i zwrotnym, większość serów i wędlin była pakowana w papier, a na zakupy chodziło się  z własną torbą.

Te tendencje powróciły wraz ze wzrostem świadomości. Używanie opakowań ekologicznych jest istotne z trzech powodów

By  nie zanieczyszczać w takim stopniu środowiska naturalnego.

Nie nadużywać materiałów pochodzących z zasobów nieodnawialnych- czyli ropy, z której wyrabia się tworzywa sztuczne

Zmniejszyć szkodliwy wpływ niektórych tworzyw na zdrowie.  

Dlaczego pojemniki z tworzyw sztucznych nie są bezpieczne dla zdrowia?

Produkty spożywcze, w szczególności te, które zawierają tłuszcze, mają tendencję do wchłaniania z plastików lub dodatków do nich szkodliwych substancji (przede wszystkim bisfenol A (BPA), ołów, rtęć, kadm). Szczególnie warto uważać na opakowania PET (to na przykład butelki na wodę)- mimo że są uważane za bezpieczne a do tego łatwe w recyklingu -to mogą naprawdę szkodzić zdrowiu. PET-y mogą zwierać ksenoestrogeny, które zaburzają gospodarkę hormonalną człowieka i mogą prowadzić do zachorowania na otyłość, cukrzycę oraz nowotwory). I tu łatwość recyklingu opakowań typu PET - nie powinna być żadnym argumentem w dalszym ich stosowaniu.

Jak wybierać pojemniki plastikowe ale bezpieczne dla zdrowia?


Trzeba koniecznie zwracać uwagę na oznaczenie w symbolach i nazwy tworzyw sztucznych, z których są wykonane. Najbezpieczniejsze dla zdrowia są opakowania z symbolem 2 – HDPE i 5 – PP (polipropylen).  Bardzo bezpieczny jest też Tritan (zaliczany do grupy 7). Absolutnie należy unikać BPA - wielu producentów oznacza swoje wyroby słowami BPA FREE.

Warto postawić na wielorazowe pojemniki właśnie z tych tworzyw sztucznych.  Mimo, że pochodzące z źródeł nieodnawialnych, to jednak wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu w czystości i ew. dezynfekcji, a także nadające się do recyklingu.

Opakowania biodegradowalne szybko zyskały wielu zwolenników. Co ciekawe, nie tylko klienci indywidualni, ale również właściciele firm zdecydowali się wymienić wszystkie opakowania wykonane z tworzyw na sztucznych na opakowania ekologiczne. Takie rozwiązanie przynosi bowiem nie tylko efekty dla środowiska naturalnego, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia.


Zastosowanie opakowań ekologicznych


Odkąd tylko opakowania biodegradowalne pojawiły się w sprzedaży, klienci chętnie decydują się na ich zakup. Ekologiczne opakowania do żywności nie tylko świetnie sprawdzają się w kuchniach w prywatnych domach, ale również są niezastąpione w branży gastronomicznej. W wielu restauracjach, w stołówkach, w barach, w kawiarniach oraz w innych miejscach, w których to właściciele dbają o odpowiednie przechowywanie i transportowanie produktów spożywczych kładzie się duży nacisk na to, by używać opakowań wykonanych z naturalnych materiałów. Dlaczego?

Koniec z jednorazówkami?


Oprócz istotnej roli odpowiedzialności przedsiębiorców także i ustawodawca wymusza takie rozwiązania na branży gastronomicznej.  Pierwsze zniknęły słomki jednorazowe. W tym roku od stycznia sprzedawcy produktów spożywczych mają obowiązek doliczać opłatę za pojemniki jednorazowe- 20 gr za kubki i nakrywki, 25 gr za pojemniki.

Miejsca, które serwują jedzenie na wynos i stosują opakowania eko są zdecydowanie chętniej wybierane przez klientów. Trzeba bowiem przyznać, że osoby, które są świadome, jak ważne jest, by stosować na co dzień opakowania, które ulegają szybkiej biodegradacji nie zdecydują się już na to, by kupować żywność w miejscach, które serwują dania w pojemnikach wykonanych ze szkodliwych substancji. To, w czym przechowuje się i transportuje żywność ma bowiem ogromne znaczenie i wpływa na wygląd, zapach oraz smak jedzenia.

Zdarza się niekiedy, iż dania, które długo przechowywane są w opakowaniach wykonanych z trzciny cukrowej- cały czas prezentują się dobrze i co najważniejsze, są świeże, smaczne i mają doskonały zapach.

Jakie opakowania wybrać?

Klienci często mają nie lada problem jeżeli chodzi o wybór ekologicznych opakowań. W sklepach stacjonarnych i internetowych jest bowiem tak duży wybór, że nie zawsze klient wie, jakie ekologiczne rozwiązania będą w jego przypadku najlepsze. Dlatego też, tak ważne jest, by dokładnie dowiedzieć się, z czego konkretne opakowanie zostało wykonane, czy zostaje ono po użyciu poddane recyklingowi, czy można je przechowywać w lodówce itp.

Świadomy klient wie jakie opakowania spełnią jego potrzeby. Warto wybrać opakowania od znanych, sprawdzonych i doświadczonych firm, które specjalizują się w tworzeniu tego typu asortymentu i które posiadają świetne rekomendacje. Wybierając opakowania od takich producentów, można mieć pewność, że wysoka estetyka wykonania idzie w parze z przystępną ceną oraz pozytywnie wpływa na środowisko (można je bowiem poddać recyklingowi).

Jakiego rodzaju opakowania są najlepsze do żywności?

Niezwykle ważne jest to, by opakowania, które klienci kupują na co dzień nadawały się do recyklingu. Ma to olbrzymi wpływ na otaczające nas środowisko. Klienci, którzy na co dzień kupują ogromne ilości tego typu opakowań (z racji tego, że prowadzą lokale gastronomiczne) powinni wiedzieć, iż opakowania ze sztucznych materiałów mają negatywny wpływ otaczający nas świat.

Ponadto, coraz częściej można kupić opakowania do żywności, które nadają się do kompostowania. Niezbędne jest więc wybieranie takich firm, które mają sprawdzone, naprawdę dobrej jakości produkty i stawiają na najlepsze materiały. Trzeba przyznać, że dla wielu osób ważny jest również design takich opakowań. Pojemniki, które przeznaczone są do żywności powinny mieć odpowiednią wielkość i kształt. Zainteresowani tego typu produktami zwracają także uwagę na to, w jaki sposób takie opakowania są zamykane/otwierane itp.

Dylematy

Nie zawsze wybieranie opakowań ekologicznych to wybory oczywiste- wśród opakowań ekologicznych pojawiły się woreczki PLA. Są to polimery ze skrobi, najczęściej kukurydzianej. Są one biodegradowalne, a nawet kompostowalne. Niestety w polskich warunkach kompostowanie nie jest możliwe- wymagany jest proces rozpuszczanie w alkoholu, a potem kilkudniowego ogrzewania mieszaniny. Takie tworzywa musiałby być zbierane osobno, w Polsce nie ma firmy, która by się tym zajmowała, więc w praktyce takie opakowanie musi trafić do śmieci zmieszanych. Mimo że te woreczki wykorzystywane są szeroko przez firmy produkujące produkty ekologiczne, to jednak korzyść dla środowiska nie jest znacząca.

Ekologiczne wybory

Co w takim razie jest bezpieczne i ekologiczne?

Na pewno drewno- sprawdzamy tylko czy jest pozyskiwane etycznie, pojemniki z papieru (byle by nie były pokrywane płynnym plastikiem), otrąb, trzciny cukrowej, szkła czy tektury.

W przypadku bambusa czy trzciny cukrowej trzeba pamiętać, że składniki te pochodzą z daleka, są mocno przetworzone, muszą być transportowane, co zwiększa ich ślad węglowy.

Warto też zwrócić uwagę na tak zwany green washing- czyli rozwiązania prezentowane jako ekologiczne, ale które w rzeczywistości są uciążliwe w wysokim stopniu dla środowiska. Jako przykład można podać tzw. folię ekologiczną. Na pierwszy rzut oka- brzmi wspaniale. W rzeczywistości ma ona mały udział naturalnych włokiem, w większości zrobiona jest z folii z recyklingu,  a rozkłada się do mikroplastiku. Nie ma to nic wspólnego z ekologią.

Kategorie

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do ulubionych