Morscy Pasterze - Kto to i dlaczego o nich piszemy?


Od samego początku czujemy, że WieloryBIO to nie tylko sklep internetowy, że chcemy coś więcej niż "tylko" sprzedawać. Dziś z początkiem nowego roku chcę Wam przedstawić organizację non-profit Sea Shepherd.


Informacje o rdzennych, wymierających zwierzętach z Meksyku dostawałam z kilku źródeł. Jesus (mój mąż, który pochodzi z Meksyku) podrzucał mi niejednokrotnie historię aksolotli, spotkaliśmy biologa zafascynowanego odtwarzaniem stad dzika meksykańskiego, jelenia czy tepezcuincle. W końcu dochodzące do nas przerażające historie o totalnej nagonce na kojoty, bo ich mięso ponoć cudownie leczy z cukrzycy. Jednak najbardziej ponura i opłakana w skutkach jest historia Morświna kalifornijskiego - vaquita marina (Phocoena sinus).


Zwierzę to wpisane jest na listę krytycznie zagrożonych gatunków w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów. Niestety jego populacja cały czas spada - oto dlaczego, cytuję za opisem filmu "Zatoka cieni" (2018), ang. "Sea of Shadows" z bloga Mexico Magico  Blog:  http://mexicomagicoblog.blogspot.com/2021/01/najlepsze-filmy-dokumentalne-o-meksyku.html

"Występuje ona jedynie w meksykańskim Morzu Cortéza, gdzie na chwilę obecną żyje jedynie około 15 osobników morświna kalifornijskiego, bo tak vaquita nazywa się po polsku. Wszystko przez sieci rybaków, którzy zastawiają je na rybę totoaba. Pęcherz totoaby według Chińczyków ma cudowne właściwości lecznicze. Mimo że nie zostały one potwierdzone naukowo, na chińskim czarnym rynku jeden pęcherz osiąga wartość nawet 100 tysięcy dolarów. Totoaba jest nazywana "morską kokainą", a jej przemytem oraz nielegalnym połowem w Meksyku zajmuje się ogromna machina mafijna, określana "kartelem totoaby"."


Dlatego m.in. wspieramy organizację Sea Shepherd - program obrony tego ssaka jest jednym z najważniejszych i też najefektywniejszych jej działań. Sami możecie obejrzeć jak  udało się zredukować liczbę nielegalnych połowów dzięki patrolom statków tej organizacji.

Raport z tegorocznej działalności organizacji możecie przeczytać na ich stronie lub obejrzeć krótki film podsumowujący ich pracę:

https://www.youtube.com/watch?v=RBu2uYFwEtU


Sea Shepherd to międzynarodowa organizacja założona w 1977 roku, która za swój cel obrała sobie ochronę życia oceanicznego. Jej bezkompromisowe działania przynoszą konkretne i natychmiastowe skutki. Więcej na temat Sea Shepherd Conservation Society dowiedziecie się z artykułu miesięcznika Dzikie Życie:

https://dzikiezycie.pl/archiwum/2009/sierpien-2009/bez-kompromisow-w-obronie-morskiej-fauny


Marzę o świecie, w którym uznawanie istot morskich za "osoby niebędące ludźmi" wzorem Indii, nie będzie potrzebne, bo wszyscy będą to wiedzieć i będzie to oczywista oczywistość. Marzę o świecie, w którym oceany są dobrym i bezpiecznym środowiskiem dla wszystkich, a praca Sea Shepherd będzie polegać tylko na robieniu cudownych filmów i pokazywaniu nam detali życia tych tajemniczych istot.


Dzięki Waszym zakupom możemy pomagać.


Dziękujemy!

Kategorie

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do ulubionych

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, więcej dowiesz się z naszej polityki cookies.

Pamiętaj, że możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.