Żywność ekologiczna zawiera większą ilość witamin i minerałów, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju organizmu. Nie można zapomnieć także o tym, że produkty ekologiczne zawierają zdecydowanie mniejsze ilości pestycydów i metali ciężkich niż żywność konwencjonalna. Warto kupować żywność ekologiczną w szczególności dla dzieci, aby móc zadbać o ich zdrowie.



Produkty ekologiczne - czym one są?



Żywność organiczna to żywność z certyfikatem, by ten certyfikat otrzymać, rolnik lub przetwórca muszą spełnić szereg wymogów spisanych w ustawach i rozporządzeniach, przejść proces certyfikacji czy wreszcie prowadzić dokumentację, poddawać się corocznej kontroli i wreszcie zapłacić za certyfikat prywatnym podmiotom- znanym jako jednostki certyfikujące.

Żywność ekologiczna to produkty, przy wyhodowaniu których nie używano syntetycznych - chemicznych środków ochrony roślin. O żywności ekologicznej mówi się wtedy, jeżeli jej produkcja odbywa się bez nawozów syntetycznych, bez chemicznych substancji polepszających wzrost.

Zamiast nich rolnicy zobowiązują się korzystać ze środków umieszczanych corocznie na specjalnych listach środków dopuszczonych do stosowanie w rolnictwie ekologicznym.

Owszem, używa się do nich nawozów, czyli m.in. obornik oraz kompost. Dozwolone są tylko naturalne pestycydy, które służą do tego, aby móc usunąć wszelkiego rodzaju szkodniki, np. owady, ptaki.

Przy hodowli zwierząt nie wolno używać pasz, które zawierają GMO i hormony. Dozwolona jest tylko i wyłącznie pasza organiczna.



Jak smakuje żywność ekologiczna?


By poznać prawdziwy smak żywności ekologicznej warto wspierać właśnie rolnictwo ekologiczne  lub tradycyjne gospodarstwa,  wybierać stare odmiany roślin (warto np spróbować starych odmian jabłek, aby poznać różnorodność smaków i tekstur owoców). Czasami bywa tak, że osoby przyzwyczajone są do smaków żywności wysokoprzetworzonej (z duża ilością sztucznych wzmacniaczy smaku, czy soli i tłuszczów trans). O żywność przetworzoną łatwiej wśród żywności konwencjonalnej.  A zdecydowanie warto próbować ekologiczne produkty- po jakimś czasie detoksu od żywności przetworzonej - "prostsze smaki" zaczynają smakować lepiej, a wysoka wartość odżywcza pełnoziarnistej, bogatej w warzywa diety pozwala zredukować ilość spożywanych pokarmów.

Warto postawić na zdrową żywność, aby móc poznać jej prawdziwy smak, który jest zdecydowanie lepszy. Chemiczne pestycydy sprawiają, że żywność ekologiczna zawiera mniej pożądanych składników odżywczych. Co ciekawe, zostały opublikowane specjalne badania, które mówią o tym, że produkty ekologiczne zawierają w sobie wysoki poziom przeciwutleniaczy, które poprawiają właściwości organoleptyczne. To właśnie dzięki temu można liczyć na lepsze walory smakowe żywności ekologicznej. Samo uczucie w ustach podczas jedzenia żywności ekologicznej będzie zdecydowanie lepsze!


Żywność ekologiczna - jakie daje korzyści?



Warto kupować żywność ekologiczną nie tylko dla dzieci. Produkty ekologiczne i ich regularne spożywanie, jest w stanie przynieść korzyści dla każdej osoby. Mowa tu o dorosłych, seniorach, młodzieży, przedszkolakach oraz tych najmłodszych osobach, które dopiero poznają smaki żywności ekologicznej.

W dużej mierze mowa tu jest przede wszystkim o zdrowiu. Nie tylko dlatego, że dzięki ekologicznej żywności będzie można cieszyć się niższym stężeniem azotu, większą możliwością zapewnienia sobie źródła witaminy C. Może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ale powszechnie stosowane wzmacniacze smaku, mogą doprowadzić m.in. do chorób cywilizacyjnych (nadwaga, otyłość), a nawet depresji!

Jedząc m.in. owoce ekologiczne minimalizujemy obecność w diecie rakotwórczych metali ciężkich. Produkty pochodzące z ferm przemysłowych mogą spowodować szereg problemów zdrowotnych.

Lepiej sięgnąć po żywność ekologiczną, które wspiera także ochronę środowiska naturalnego. Sięgając po takie elementy, rezygnując z korzystania z produktów nieekologicznych, każdy jest w stanie zadbać tak naprawdę o siebie.

Żywność ekologiczna dla dzieci

Żywność specjalna- a do takiej jest zaliczana żywność dla dzieci, podlega jeszcze bardziej restrykcyjnym uregulowaniom niż każda inna. Chodzi tu między innymi o zawartość azotanów, pozostałości pestycydów, metali ciężkich. Więc państwo zdaje sobie sprawę z wagi żywienia najmłodszych.

Coraz większa ilość rodziców sięga po żywność ekologiczną dla dzieci, ponieważ zdają sobie oni sprawę z tego, jak duży jest wpływ jedzenia na prawidłowy rozwój ich dzieci. Jak ważne jest ich zdrowie oraz możliwość dostarczenia odpowiednich witamin i minerałów, które będą wspierać ich drogi oddechowe, układ nerwowy, układ autoimmunologiczny, prawidłową budowę kości, itd.

Uda się to uzyskać sięgając po żywność ekologiczną, która dostępna jest w coraz większej ilości miejsc. Prawdopodobieństwo wystąpienia w żywności ekologicznej szkodliwych substancji, jakie mogłyby powodować u dzieci np. zaburzenia pracy układu oddechowego lub też powodować inne, cięższe dolegliwości, jest bardzo małe.

To właśnie dlatego warto postawić na żywność BIO, która będzie miała odpowiednie certyfikaty. Są też tacy rodzice, którzy uważają, że ekologiczna żywność ważna jest z tego względu, że pomaga zadbać o środowisko naturalne. Podając swoim maluchom na przykład ekologiczne mięso, można już od najmłodszych lat uczyć ich odpowiedzialności za swoje wybory.



Ile kosztuje ekologiczna żywność?



Czy to prawda, że zdrowa żywność dla dzieci jest droższa? Ceny żywności ekologicznej są nieco wyższe. To fakt.

Kupując żywność ekologiczną, która może i faktycznie jest nieco droższa, ale można być pewnym tego, że jest to tak naprawdę dobra inwestycja we własne zdrowie.

Żywność BIO charakteryzuje się tym, że nie zawiera ona m.in. organizmów modyfikowanych genetycznie, modyfikowanych hormonów pobudzających, itd. To także lepszy smak. Owoce ekologiczne zawierają większe ilości witamin i innych składników odżywczych. Nie można więc dziwić się temu, że ich koszt zakupu jest nieco większy. Warto jednak uświadomić sobie to, co tak naprawdę otrzymuje się przy tym w zamian.


Zdrowe żywienie - na co można liczyć?



Rezygnując z konwencjonalnych produktów można zadbać o środowisko naturalne.

Ze zdrową żywnością ekologiczną aktualnie można spotkać się tak naprawdę na każdym kroku, w coraz większej ilości sklepów stacjonarnych i internetowych.

Warto po nią sięgać m.in. po to, aby pozbyć się w końcu uporczywych reakcji uczuleniowych, jakie można obserwować coraz częściej. Te wysypki, ciągłe kichanie, kaszel i wiele innych objawów, powodowane mogą być dużą ilością ulepszaczy i konserwantów

Mając na co dzień do czynienia z ekologiczną żywnością, można tak naprawdę wiele zyskać.

W takich miejscach zabronione jest stosowanie środków chemicznych! To właśnie dzięki temu zmniejszają erozję gleby, zwiększają żyzność gleby i zużywają mniej energii. Są to miejsca, które mają mniejszy, negatywny wpływ na zanieczyszczenie. Co jest ważne, pozwalają one na to, aby oszczędzać wodę, co w skali planety jest bardzo ważnym tematem!

Bardzo ważne jest to, że w ekologicznych produktach nie ma GMO!

Warto pamiętać także o tym, że korzystając z upraw ekologicznych pozwala się na to, aby zainwestowane pieniądze mogły pozostać tak naprawdę na polskim rynku. Wspiera się w ten sposób lokalne przedsiębiorstwa, które dzięki temu otrzymują szanse na to, aby się rozwijać.



Czy warto zainteresować się zdrową żywnością?



Oczywiście, że tak. Tym bardziej że dostęp do produktów ekologicznych wcale nie jest tak trudny w ostatnim czasie. Można wejść do pierwszego lepszego sklepu, aby zorientować się, że warzywa ekologiczne znaleźć będzie można zaraz obok owoców. Z żywnością certyfikowaną dla dzieci będzie można mieć do czynienia na specjalnym dziale. Mięso zwierząt pochodzących z upraw ekologicznych, znaleźć będzie można w lodówkach. Można też dokonywać wyborów świadomie, wspierać lokalne małe sklepy, znaleźć bezpośrednio rolników, czy zapisać się do kooperatywy.  Wybieranie produktów ekologicznych nie jest aż tak skomplikowane -bo dostęp do nich jest coraz łatwiejszy,

Eko produkty  to wybór świadomego konsumenta, który chce wpływać na dobrostan swój , swoich dzieci,  zwierząt hodowanych i roślin.

Naturalne metody walki z przeziębieniami i infekcjami u maluchów - to na przykład herbatka z ekologicznego tymianku lub majeranku, warzywa ekologiczne z kaszą jaglaną- tu koniecznie wybieramy kasze ekologiczne - te pochodzące z upraw konwencjonalnych mogą zawierać pozostałości potencjalnie  rakotwórczego glifosatu. Czy choćby kapusta kiszona eko- zawiera wiele cennych bakterii wspierających odporność małego organizmu.

Nawet zwykłe ziemniaki ekologiczne to dobry krok ku temu, aby móc zafundować sobie lepszą przyszłość. Zresztą, nie tylko sobie, ale własnym dzieciom.

Kategorie

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do ulubionych